چهارشنبه 26 تیر 1398- ساعت 00:50:34
@ASRKASHAN
هشتمین جلسه کارگروه رفع موانع تولید شهرستان کاشان برگزار شد.                     معاون برنامه ریزی و توسعه بهزیستی کشور در کاشان : اجرای طرح فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیکی در معلولان                     برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی بازی های بومی محلی در روستای آزِران کاشان                     اعزام کاروان زائران آران و بیدگلی به سرزمین وحی                     اهدای جهیزیه به بیست و پنج نو عروس نیازمند کاشانی                     رئیس اداره ارشاد کاشان: جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در کاشان برگزار می‌شود                     جشنواره ملی آه و آهو مورد تقدیر وزیر ارشاد قرارگرفت                     شهردار کاشان: پردیس بزرگ فرهنگی کاشان سال آینده به بهره برداری می رسد                     نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس : تخصیص ردیف بودجه ملی برای جاده حرم تا حرم کاشان                     رشد سی درصدی شمار گونه‌های جانوری قمصر و برزک                     برداشت مرغوب‌ترین شاتوت کشور، این روزها در شهر برزک آغاز شده است.                     راه اندازی مرکز پسران دانشگاه فرهنگیان در آران و بیدگل مصوب و نهایی شد.                     مدیرعامل سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری کاشان : ارسال دویست و پنجاه اثر به دبیرخانه جشنواره من با پلیس کاشان                     مادر شهیدان بارفروش: بدحجابی از مصادیق بارز تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمن است                     فرمانده انتظامی شهرستان کاشان : کشف شانزده تن گندم قاچاق در کاشان و کاهش بیست و پنج درصدی تصادفات منجر به فوت                     برخورد شدید و عجیب دودستگاه خودرو در جاده قدیم قم کاشان                     توضیح خبر حادثه جاده مشهد اردهال از سوی روابط عمومي وامور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی کاشان                     دانشگاه فرهنگیان در آران و بیدگل راه اندازی می شود                     برگزاری راهپیمایی حمایت از حجاب در کاشان                     معاون شهرسازی شهرداری کاشان : مقابله شهرداری کاشان با ساخت و سازهای غیرمجاز                    
نمایشگاه مشاغل خانگی و صنایع دستی انگیزه تولید را افزایش می‌دهد

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: برپایی نمایشگاه‌های مشاغل خانگی و صنایع دستی ایجاد انگیزه در تولیدا ...

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: برپایی نمایشگاه‌های مشاغل خانگی و صنایع دستی ایجاد انگیزه در تولیدات داخلی را افزایش می‌دهد.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي عصر کاشان ،سید جواد ساداتی‌نژاد شامگاه پنجشنبه در حاشیه  افتتاح نمایشگاه خانگی اظهار داشت: نمایشگاه‌های  مشاغل خانگی و صنایع دستی ایجاد شور و نشاط  در جامعه می‌کند و مشوق بانوان در تولیدات خانگی است.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: مشاغل خانگی به دلیل درآمدزایی سریع‌تر و هزینه کمتر می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد خانواده‌ها داشته باشد و چون مربوط به خانم‌ها است تاثیر بیشتری در فرهنگ خانواده می‌گذارد.

 دنبال راه‌اندازی نمایشگاه دائمی صنایع دستی هستیم

همچنین فرماندار ویژه کاشان هدف از برپایی این نمایشگاه را معرفی آثار و تولیدات زنان و کمک به اقتصاد خانوارها از محل فروش محصولات و بازاریابی عنوان کرد.
علی اکبر مرتضایی قهرودی با اشاره به ضرورت حمایت از صنایع دستی و تولیدات بومی گفت: به دنبال راه‌اندازی نمایشگاه و فروشگاه دائمی محصولات صنایع دستی در شهرستان کاشان هستیم تا در زمینه اشتغال‌زایی بیشتر بانوان کاری مفید انجام دهیم.

 وی با بیان اینکه تولیدات بومی و سنتی هر منطقه، نشانگر قدمت و اصالت فرهنگی و هنری آن منطقه است که باید مورد حمایت و تاکید مسئولان قرار گیرد افزود: منطقه کاشان از دیرباز پیشینه مناسبی در زمینه فعالیت در بخش مشاغل خانگی به صورت خوداشتغالی برخوردار بوده که از جمله می‌توان به تجربه قالی‌بافی اشاره کرد.

   مرتضایی ادامه داد: به تمامی اداره های شهرستان‌ها برای تهیه هدایای مراسم از تولیدات صنایع دستی شهرستان به جهت رونق کسب و کار این صنعت تاکید شده است.

فرماندار ویژه کاشان تصریح کرد: صنایع دستی هر منطقه جلوگاهی از هویت، آداب، سنن و مهارت‌های هنری مردم آن منطقه است که اگر به‌خوبی به تصویر کشیده شود می‌تواند بیانگر گوشه‌ای از تاریخ کشور به‌حساب آید ضمن اینکه سرمایه‌گذاری پیرامون صنایع دستی موجب رونق اقتصادی و افزایش سطح اشتغال مردم منطقه می‌شود.

وی اضافه کرد: کاشان شهری است با تمدن هفت هزار ساله با گواهی معتبری به‌نام سیلک که یکی از قدیمی‌ترین مراکز استقرار بشر در فلات ایران بشمار می‌رود  و نشانه‌هایی از این را می‌توان در آثار سفالین و اشیاء مسی و مفرغی به‌ست آمده از سیلک که امروز زینت بخش موزه‌های معتبر ایران و جهان است را پیدا کرد.

مرتضایی ادامه داد: کاشان مهد کاشی‌های مینای، محراب‌های زرین فام، ظروف چینی، کاشی‌های کوکبی که در قرن‌های هفتم و هشتم در کارگاه‌های کاشی‌سازی کاشان به ویژه کارگاه‌های ابوطاهر و فرزندان و نوادگان او تولید می‌شده است و هم اکنون زینت‌بخش موزه‌های بزرگ دنیا است که در نوع خود بی‌نظیرند.

وی افزود: بطور کلی صنعتگران و هنرمندان کاشانی در رشته‌های قالیبافی، زریبافی و مخملبافی، مسگری، قلمزنی، کاشی‌سازی، کاشی‌کاری  و هنرهای تزئینی آثاری در اوج ظرافت ونفاست از خود به‌یادگار گذاشته‌اند و بزرگترین نقاشان ایرانی که آثارشان در دنیا مشهور است همچون رضا عباسی، صنیع الملک و کمال الملک کاشانی هستند.

نمایشگاه مشاغل خانگی کاشان 80 غرفه دارد

رئیس اداره کار، تعاون و امور اجتماعی نیز اظهار داشت: با کمک بسیج سازندگی و شهرداری کاشان نمایشگاهی از صنایع دستی و مشاغل خانگی کاشان  با 80 غرفه برپا شده تا به احیای صنایعی که به فراموشی می‌رود کمک کند.

حسن رمضانی با اشاره به سابقه طولانی کاشان گفت: فرهنگ هر منطقه با صنایع دستی آنجا هویدا می‌شود از این‌رو پیشینه تمدن کاشان در صنایع دستی و احیای مشاغل خانگی پیشینیان رنگ می‌گیرد.

لازم به ذکر است نمایشگاه مشاغل خانگی از 18 بهمن به مدت یک هفته از ساعت 10صبح تا 22 هر روز در فرهنگسرای مهر کاشان برپاست

منبع خبر : خبرگزاتری تسنیم

نویسنده : مهندس محمد ابراهیم پور
12
ارسال خبر به دوستان
کاربر عزیز شما با وارد کردن ایمیل دوست خود میتوانید لینک این خبر را به او ارسال کنید و از وی برای مشاهده خبر دعوت نمایید.
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب